Wypadki w smartfonowym życiu się zdarzają – upadki z wysokości, zalania, zgniecenia, pęknięcia – długo by wymieniać. Czasem wystarczy naprawa, czasem jednak (niestety!) pojawia się konieczność zakupu nowego telefonu, który obiecujemy sobie traktować z większą dozą sympatii. Co jednak, kiedy na telefonie znajdują się ważne dane, które nie chcemy stracić wraz ze sprzętem – jak choćby zdjęcia z wakacji?

Wszystko zależy od stopnia zniszczenia telefonu i naszych (skromnych) umiejętności.

Podpowiemy Ci, jak to zrobić!

zepsuty telefon dane

Z jakiego telefonu można wyciągnąć dane?

Najważniejsza sprawa to stopień zniszczenia telefonu – jeśli to „tylko” uszkodzony wyświetlacz i panel dotykowy czy zbita szybka, mamy dużą szansę na powodzenie tej misji. Znacznie gorzej, jak telefon został zalany czy ma poważnie uszkodzony system – im większa awaria, tym bardziej topnieją nasze szanse na sukces. Zanim więc zrobisz sobie nadzieję na odzyskanie danych, przyjrzyj się uważnie Twojemu smartfonowi. Bez tego jak bez klawiatury!

 

Co możesz zrobić w takiej sytuacji?

 

Dane w chmurze 

O nic nie musisz się martwić, jeśli wszystkie dane z telefonu czy komputera przechowujesz w chmurze. Stopień zniszczenia telefonu jest Ci wtedy zupełnie obojętny, bo Twoje dane są ognio-, wodo- i w ogóle wszystkoodporne. Oczywiście, istnieje szansa, że nawali serwer i stracisz wszystko, ale powiedzmy sobie szczerze – zbieg tych wydarzeń z awarią czy utratą Twojego telefonu jest równa zeru. To więc najbezpieczniejszy sposób na wszelką ewentualność. Oczywiście, jeśli masz dobre hasło.

 

Kabel OTG + myszka. Do Twoich usług

Jeśli w Twoim telefonie została uszkodzona tylko warstwa dotykowa ekranu, możesz skorzystać z tzw. kabla OTG, który posiada złącze microUSB i USB. Dzięki temu możemy podłączyć do zniszczonego telefonu myszkę i obsługiwać go przy jej pomocy – dane możemy wtedy skopiować przez internet lub zgrać na komputer czy kartę pamięci. Zanim jednak zaopatrzysz się w kabel OTG i myszkę sprawdź, czy Twój smartfon obsługuje OTG host. Niestety, nie każdy ma taką możliwość.

 

Debugowanie USB – spokojnie, to tylko tak brzmi

Debugowanie pozwala nam na podłączenie telefonu do komputera i korzystanie z niego za pomocą kabla USB – bez konieczności potwierdzania czegokolwiek bezpośrednio na smartfonie. To świetne wyjście, jeśli wyświetlacz został uszkodzony i nie można się do niego dostać w inny sposób. Wadą tego rozwiązanie jest fakt, że tą opcję należy włączyć przed awarią – a o tym rzadko się niestety myśli. Nie pomyślałeś o tym wcześniej? Niestety, musisz szukać innych alternatyw.

 

Zdaj się na profesjonalistów

Dane możesz odzyskać również w serwisie – szczególnie polecamy tę metodę, kiedy telefon jest zalany czy poważnie uszkodzony, nie znasz się na sprzęcie, a na zapisanych w telefonie danych bardzo Ci zależy i boisz się coś zepsuć. Fachowiec oceni, czy ich odzyskanie jest możliwe – niestety, może się okazać, że sprawa jest przegrana, ale nie zawsze tak jest.

 

Pamiętaj o ochronie swojego smartfona

Traktuj dobrze swój telefon ; ) W praktyce produkowane telefony są coraz wytrzymalsze. Oczywiście, nie tak jak słynna Nokia 3310, ale i nowoczesne smartfony są od niej wielokrotnie lżejsze, cieńsze i mają większy ekran. Specjalne zabezpieczenia, dodatkowe szybki i inne „bajery” pozwalają na uniknięcie wielu kryzysowych sytuacji. Pamiętaj też o chmurze i opcji debugowania, a jeśli masz skłonności do niszczenia sprzętów – pamiętaj o przerzucaniu wszystkich ważnych dla Ciebie danych na dysk. Najlepiej od razu!