Każdy w rodzinie ma osobę starszą. Osobę, która nie jest w stanie nadążyć za panującą na świecie modą na smartphony, tablety, dotykowce czy inne mazaki (zwał jak zwał), a jednocześnie potrzebuje kontaktu ze światem.

Telefon stacjonarny, powiadasz? Coraz mniej operatorów ma takowe w ofercie. Właśnie dlatego wybraliśmy (naszym zdaniem) najlepsze telefony dla seniora, jakie w tej chwili warto kupić.

Najlepszy telefon dla seniora

Czym się kierować?

Na początku odradzamy zakupu telefonów firm mało znanych na rynku tj. Euphoria, Nous, Sencor czy Manta. Pamiętajmy o tym, że telefony tego typu są z reguły bardzo tanie w produkcji, przez co ich wytrzymałość oraz bezawaryjność jest bardzo niska. Najczęściej dochodzi do uszkodzenia baterii, którą potem jest bardzo trudno dokupić. Wybraliśmy dla was trzy modele, które według nas są najlepszymi wyborami dla osób starszych: dzięki ich niezawodności, prostocie obsługi oraz specyfikacji.

Miejsce 3: Alcatel 3025

Zapewne młodsze roczniki nie pamiętają, ale kiedyś na rynku dominowały telefony z klapką. Były supermodne i w ogóle! One wcale nie wyginęły, niczym smartfonowe dinozaury – niektórzy producenci dalej tworzą komórki tego typu i jednym z najlepszych przedstawicieli klapek jest Alcatel 3025. Telefon ten wyróżnia przede wszystkim znakomita jakość wykonania, nic w nim nie stuka, nie piszczy, nie lata luzem: zawias, który utrzymuje całkiem sporty 2.8 calowy wyświetlacz jest solidny i wystarczająco silny. Ogólny wygląd również może się podobać: połyskujący plastik oraz płaskie klawisze wewnątrz klapki prezentują się elegancko i są dobrze umiejscowione, ich minusem natomiast jest to, że są niewyraźne (szczególnie w srebrnej wersji kolorystycznej), co może przeszkadzać w użytkowaniu przez osoby starsze.

Pod względem obsługi i oprogramowania telefon wypada…średnio. Ma dużo dodatkowych opcji, w których można się pogubić oraz system operacyjny, który nie należy do najprostszych w obsłudze. Posiada on również aparat fotograficzny 2 Mpix oraz slot na kartę pamięci do 32 GB, bateria w tym modelu ma pojemność 970 mAh i powinna pozwolić na około 3 dni pracy na jednym ładowaniu.

Podsumowując: telefon znalazł się na 3 miejscu, dzięki jego świetnemu wykonaniu i niskiej awaryjności, ale niestety trzeba pamiętać, że nie należy on do najprostszych w obsłudze.

Miejsce 2: Nokia 230

Nasz faworyt! W tak zwanych telefonach klasycznych nie ma sobie równych. Nokia 230 to nie jest produkt w 100% przeznaczony dla osób starszych, ale będzie jak znalazł dla każdego, kto nie może poradzić sobie z obsługą smartphona. Nokia, podobnie jak Alcatel, jest świetnie wykonana. Przednia cześć obudowy oraz boki są zrobione z dobrej jakości tworzywa sztucznego, natomiast tylna klapa z metalu – dzięki czemu telefon powinien bez problemu przetrwać nieoczekiwane spotkanie z ziemią albo ścianą. I wyjść z tej kraksy bez szwanku! Dodatkowo posiada całkiem spory (jak na ogólny rozmiar urządzenia) wyświetlacz, o przekątnej 2,8 cala, bardzo dobrej widoczności i wyrazistości, czcionki są duże i wyraźne, a obsługa systemu jest prosta i intuicyjna. Problemem, podobnie jak w Alcatelu, są klawisze. Nie są wyraźne i nawet ich podświetlenie nie zmienia faktu, że dla starszej osoby ich widoczność i celność będzie stała na niskim poziomie. Pod względem funkcjonalności Nokii nie można nic zarzucić, dwieście trzydziestka posiada radio, slot na kartę SD do 32 GB, latarkę, aparat 2.0 Mpix, gniazdo słuchawkowe i wszystko inne, co telefon tego typu powinien posiadać. Bateria o pojemności 1200 mAh bez problemu powinna wystarczyć na 5 dni użytkowania i jest to świetny wynik w porównaniu do konkurencji. Ale ma minusy.

Podsumowując: jeśli ktoś szuka telefonu klasycznego, bez buzerów, bez bajerów, z prostym w obsłudze system, a jego wzrok jest sokoli, to bez dwóch zdań powinien zainteresować się tym modelem.

Miejsce 1: MyPhone Halo 2

Powiedzenie: dobre, bo polskie sprawdza się w tym przypadku znakomicie. Polska firma mPTech, znana szerszej publiczności pod nazwą MyPhone, oferuje naszym zdaniem najlepszy model dla seniora. O kim mowa? O MyPhone Halo 2. Telefon ten wykonany jest w całości z dobrej jakości plastiku, a spasowanie elementów jest zadowalające. Obraz wyświetlany jest na 2,20 calowym wyświetlaczu, gdzie dzięki systemowi wszystkie czcionki, ikony, litery, cyfry są olbrzymie i każdy bez najmniejszego problemu dostrzeże wszystko, co chce zobaczyć. Ogólna kolorystyka systemu jest utrzymana w kolorach czarnych i białych, przez co jeszcze łatwiej jest zauważyć treści na wyświetlaczu. Klawisze na obudowie są olbrzymie, z wyraźnie wyszczególnionymi literami i cyframi – osoby starsze nie będą miały problemów z obsługą telefonu.

Jego obsługa jest z resztą uproszczona do 4 przycisków nawigacyjnych: wstecz, menu, góra, dół. Dlatego powiadamy Wam: z obsługą tego telefonu każdy, bez najmniejszego problemu, da sobie radę. Halo 2 posiada również kilka ciekawych funkcji, które jeszcze bardziej uproszczą życie użytkownikowi. Z najciekawszych to możliwość przypisania kontaktu do danej cyfry na klawiaturze, gdzie po jej wybraniu od razu możemy zadzwonić do osoby, którą wcześniej wybraliśmy w ustawieniach. Dodatkowo, każda naciśnięta cyfra jest „czytana” na głos przez telefon.

Najważniejszą funkcją, a w sumie dodatkiem, jest stacja dokująca, dostarczona w pudełku razem z telefonem. Pozwala ona na stworzenie czegoś w rodzaju telefonu domowego, który zawsze będzie pod ręką z w pełni naładowaną baterią. Zgadzacie się, że to bomba dla seniora przyzwyczajonego do stacjonarki? No pewnie, że tak! Aby naładować halo 2 wystarczy więc położyć telefon na stacji i gotowe. Nic prostszego. Całość zasila bateria o pojemności 900 mAh, która powinna wystarczyć na około 2-3 dni, ale (co najważniejsze) istnieje możliwość dokupienia samej baterii, co jest rzadko spotykane w telefonach tego typu.

Podsumowując: MyPhone Halo 2 zdecydowanie zasługuje na pierwsze miejsce w naszym zestawieniu. Ma wszystko, czego można oczekiwać od telefonu dla seniora, a do tego jest również najtańszą opcją w dzisiejszym zestawieniu! Polecamy 😉

Gdybyś miał jakiekolwiek pytania, pisz do nas śmiało 👉 KLIK 💌
lub odwiedź osobiście randki dance świętokrzyskie