Niezależnie od tego, czy sam padłeś ofiarą przypadkowego i niestety niezwykle kosztownego wysyłania SMS premium, czy chcesz zabezpieczyć przed tym dziecko, teściową czy babcię, wiedz, że nie jesteś bezradny. Istnieje wiele sposobów na to, aby ograniczyć możliwość zarówno wysyłki kosztownych smsów, jak i wykrywania niechcianych telefonów.

Jak to zrobić?

 

Reklamy na telefon – jak się przed nimi chronić?

Wciąż dzwonią do Ciebie przedstawiciele różnych firm ze wspaniałymi ofertami, ankieterzy, handlowcy? Jeśli masz smartfona, wystarczy ściągnąć specjalną aplikację, która podaje informacje na temat połączeń. Kiedy obcy numer zacznie dzwonić, aplikacja wyświetli o nim informacje. Jeśli jest to numer prywatny lub niepopularny, nic nie będzie się działo. W innym przypadku uzyskamy informację – często nazwę instytucji, czasem, że ten numer był zgłaszany jako reklama, nękanie itd. Sam również będziesz mógł dołożyć swoją cegiełkę i zgłaszać numery, które Ci „podpadły”.

 

Jakich numerów należy się obawiać?

Całe szczęście nie jest tak, że każdy może aktywować sobie płatną subskrypcję wiadomości zwrotnych bez żadnego trudu – usługi premium są odpowiednio oznaczone i można rozpoznać je po numerze telefonu. Należy wystrzegać się numerów 4,5 lub 6-cyfrowych zaczynających się od cyfr 5,6 7,8 i 9. W przypadku pierwszych dwóch cyfr jest to zazwyczaj usługa typu „MT”, która dodatkowo aktywuje subskrypcje smsów, w ostatnich trzech liczba jest oznaczeniem kosztu wysłania – odpowiednio 7,8 lub 9 złotych.

 

Blokada SMS, MMS i połączeń premium

W każdej sieci istnieje możliwość całkowitego zablokowania usług premium i jest to opcja zupełnie darmowa, którą w każdej chwili możesz ponownie włączyć. Zazwyczaj wystarczy wysłać darmowy SMS ( np. w Plus), zablokować tą funkcję w ustawieniach na stronie internetowej (np. w Orange) lub wpisać specjalny kod (np. w Play), aby zamknąć tę możliwość i spać spokojnie.

 

Zwykła ostrożność

Nie namawiamy Cię do nie odbierania telefonów od nieznanych numerów – z wielu względów nie jest to dobra droga dla wszystkich. Ważna jest jednak zwykła ostrożność. Nie odpowiadamy na SMSy konkursowe, wygrania w loterii i inne „szczęśliwe okazje”, szczególnie, kiedy nie znamy instytucji, która je wysyła i nie przypominamy sobie, żebyśmy brali udział w czymkolwiek. Niestety, jest małe prawdopodobieństwo, że ktoś chce nam dać coś tak o, za darmo, więc raczej nie stracimy okazji życia 😉

A Wy? Jakie macie sposoby na płatne usługi dla abonentów?