Zakup telefonów z Chin kusi wielu z nas bardzo niskimi cenami. Niskie koszty wynagrodzenia pracowników z Azji, brak podatków handlowych doliczanych do cen sprzedawanych produktów w Polsce, często również brak cła – wszystko to sprawia, że ceny produktów kupowanych z Chin są dużo niższe. Nic dziwnego, że portale typu AliExpress rosną w siłę i mają coraz więcej polskich użytkowników. Czy warto kupować u Chińczyka, pomijając oczywiście nasz stosunek do fair-trade?

Sprawdź recenzje i ocenę sprzedawcy.

W portalach aukcyjnych każdy sprzedawca ma oceny – im są wyższe i im jest ich więcej, tym lepiej dla Ciebie. Koniecznie trzeba przeczytać opinie o produkcie – są często wystawiane po angielsku, przez ludzi z całego świata. Możemy się dowiedzieć, czy zakupiony produkt spełnił oczekiwania, czy nie ma problemu ze zwrotem i kontaktem ze sprzedającym, jak wyglądała wysyłka. Oczywiście nie chroni nas to przed bublem, ale to praktycznie jedyna rzecz, którą możemy zrobić przed zakupem, żeby zmniejszyć ryzyko oszustwa.

Co z gwarancją?

Jest to częsty problem – gwarancja na sprzęt nie obowiązuje w Polsce, a wysłanie go do chińskiego serwisu może okazać się problematyczne oraz czasochłonne. Realizacja gwarancji w Polsce obowiązuje jedynie telefony wypuszczane na rynek europejski. Portale oferujące smartfony z Chin często oferują sprzęt dedykowane na rynek azjatycki z przerobionym oprogramowaniem, co automatycznie wyklucza ich naprawę gwarancyjną w naszym kraju. Obecnie AliExpress oferuje dodatkowo płatną gwarancję dla klientów z Polski, ale nie testowaliśmy jej – nic więc nie możemy o tym powiedzieć. W wielu przypadkach niska cena może nas niestety narażać na to, że koszty ewentualnej naprawy musimy ponieść samodzielnie.

Czy zakupiony telefon zadziała w Polsce?

Zanim kupisz telefon w Chinach upewnij się, że będzie działał również w Polsce. Możesz to sprawdzić upewniając się, że w danych technicznych telefonu jest informacja, że działa w dostępnych w naszym kraju zakresach częstotliwości, m.in. GSM900, EGSM900 i GSM1800. Zwróć uwagę również czy obsługuje on pasmo LTE B20 800 MHz. Bez niego możesz mieć problem z dostępem do sieci LTE. Nie ma takich informacji na aukcji? Zapytaj sprzedawcę, a w razie jakichkolwiek wątpliwości – lepiej po prostu zrezygnować z zakupu, niż wybrać telefon, który nie będzie u nas działał.

Jaki sklep najlepiej wybrać?

Podczas zakupów z chińskich serwisów aukcyjnych warto zwrócić uwagę na certyfikowanych sprzedawców. Zamawiając sprzęt z takiego sklepu mamy praktycznie 100% pewności, że nie zostaniemy oszukani, a przesyłka będzie zgodna z opisem. WAŻNE. Zapytaj sprzedawce, czy smartfon pochodzi z oficjalnej dystrybucji na rynek europejski, czy może został przerobiony (zmiana softu i języka) z dystrybucji na rynek azjatycki.

Czy musimy zapłacić cło?

Do niedawna wystarczyło oznaczyć paczkę jako prezent (z ang. gift), aby uniknąć opłaty celnej. Teraz jednak ma się to zmienić – specjalnie do tego celu utworzono Pocztowy Oddział Celny w Lublinie. Ta instytucja ma za zadanie sprawdzać każdą paczkę i upewnić się, czy w rzeczywistości jest to prezent, czy jednak chcemy oszczędzić na podatkach 😉 W razie wątpliwości opłaty celne zostaną naliczone nabywcy, a jeśli ten będzie zwlekał z opłatą – sprzęt zostanie zniszczony, a wpłacone pieniądze przepadną. Na tą chwilę AliExpress pracuje nad sposobem ominięcia takiej sytuacji i najpierw taka paczka zostaje wysłana do krajów Unii Europejskiej, w których przepisy celne nie są tak zaostrzone, a następnie paczka trafia do Polski z ominięciem cła i dodatkowego podatku. Co z tego jednak wyjdzie nie wiemy. Partia obecnie rządząca bardzo pracuje nad uszczelnieniem przepływów podatków w Polsce – może być więc trudno.

Tani telefon z Chin – tak czy nie?

Kupując tani telefon z Chin zawsze ryzykujemy – niska cena wiąże się nie tylko z nałożeniem dodatkowego podatku oraz brakiem gwarancji w Polsce, ale i również gorszą jakością podzespołów, co wielokrotnie udowodniono, np. analizując ładowarkę Apple i identyczną ładowarkę z Chin, o czym pisaliśmy tutaj. Pamiętajmy również o tym, że smartfony z rynku chińskiego pod wieloma aspektami są niedopracowane pod względem oprogramowania.

Brak oficjalnego sklepu Google Play, brak polskiego języka, często przerabiany soft, brak oryginalnej ładowarki do polskiego gniazda, złośliwe oprogramowanie szpiegujące (zaszyte w systemie) – to tylko niektóre z problemów telefonów marek „NoName”. Jeśli naszym priorytetem są oszczędności – możemy ryzykować. Jeżeli natomiast liczymy na dobry sprzęt, który wytrzyma lata, warto za niego zapłacić lepszą cenę, a zakupu dokonać u zaufanego sprzedawcy. Szczególnie, że telefon to coraz częściej nasza prawa ręka: to tu trzymamy zdjęcia bliskich, płacimy telefonem, przechowujemy w nim inne wrażliwe dane, a jego utrata czy zniszczenie to ogromna strata i stres. Właśnie dlatego warto rozważyć obie opcje pod względem ich plusów i minusów, a następnie zdecydować, co jest dla nas ważniejsze – bezpieczeństwo czy cena.

Masz dodatkowe pytania? kraków randki dla miłośników podróży grupa 24-36

znajdz lagos mława randki