Znacie ten dowcip, kiedy facet kupuje najnowszego iPhone, wywraca się na chodniku i słysząc trzask, ma nadzieję, że to piszczel? He, he, he… ale heheszki na bok, bo sprawa jest poważna: nasze smartfony codziennie stawiają czoła grawitacji. Walka jest nierówna, a do tego często Złe Moce sprzeniewierzają się przeciwko nam i… bęc. O podłogę, o kafle, o chodnik. Rozprysk szkła, pajęczyna na wyświetlaczu, a my nerwowo zerkamy do portfela. Co zrobić? Kupić szkło hartowane na telefon. Ale jakie? Dobre oczywiście!

szkło hartowane na smartfon

Szkła hartowane na telefon

Zacznijmy od reklamy – w końcu pokorny lans jest naszym znakiem rozpoznawczym 😉 W city gsm montujemy Wam szkła na ekran na miejscu, w punkcie, za darmo – z uprzejmości, ale i aby mieć pewność, że będą Wam dobrze służyły. Wybór mamy ogromny, ale zawsze polecamy to, co się sprawdza u naszych klientów. O zadowoleniu z naszych szkieł możesz poczytać w naszych opiniach na Google Maps – jest ich tam sporo 😉

No, ale, ale! Do rzeczy

Szkło hartowane to świetny sposób na zabezpieczenie telefonu – nie tylko chroni wyświetlacz przy upadku z dużej wysokości, ale i przed zarysowaniami (np. w pełnej rzeczy torbie), a do tego trochę amortyzuje przy twardych zderzeniach z rzeczywistością. Oferowane przez producentów szkła hartowane różnią się – ceną i wytrzymałością materiałów, z jakich są wykonane. Tutaj warto być ostrożnym, bo oszczędność w zakupie może powodować, że los nie oszczędzi naszego wyświetlacza.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie szkła hartowanego?

Przede wszystkim na podstawowe parametry. Powierzchnię pokrycia wyświetlacza, umiejscowienie kleju, grubość szkła hartowanego oraz jego twardość, mierzona w skali Mohsa od 1 do 10 (gdzie 1 to grafit, a 10 to diament). Najczęściej spotykana grubość szkieł waha 0,2mm-0,33mm, ale spotykane są również hybrydy szkła z folią o grubości 0,1mm (tych Wam nie polecamy 🙂 ).

Kilka najważniejszych kwestii

Szkła poniżej 0,23 mm są nazywane nanoszkłami. Ich zaletą jest elastyczność i znacznie większa odporność na pękanie. W porównaniu do grubszych szkieł, te lepiej przylegają do wyświetlaczy z krzywiznami.

Obecnie aż 99% szkieł oznaczona jest twardością 9H. W przypadku najtańszych jest to nadużycie, ale możemy to wybaczyć – na szczęście twardość szkła nie ma zbyt dużego wpływu na jego wytrzymałość (pękanie), a jedynie na podatność na zarysowania. I tak szkło 5H może być bardziej bardziej wytrzymałe na pęknięcia niż 9H, ale 9H z pewnością będzie odporniejsze na zarysowania.

Masz telefon z zaokrąglonymi brzegami ekranu? Standardowe szła i nanoszkła 2,5D nie są w stanie pokryć tych krzywizn, dlatego warto wybrać szkła hartowane 3D/4D/5D oraz nanoszkła 5D. Różnica między nimi polega na tym, przy standardowych szkłach klej znajduje się tylko na bokach, a w szkłach 5D jest tzw. full glue, czyli klej jest na całej powierzchni. Taki zabieg zapewnia większą transparentność i 100% czułość dotyku. 

Ze wszystkich szkieł najlepiej przylegają szkła hartowane 5D UV – niestety mają one swoją cenę i dość trudno się nakładają. Ich dodatkową zaletą jest powierzchnia oleofobowa, która zapobiega przywierania tłustych śladów na jego powierzchni. 

Rodzaje szkieł w city gsm

szkła 2.5D – najpopularniejsze, pasują do większości modeli smartfonów, ich grubość wynosi 0,33mm. Idealne do telefonów z płaskimi ekranami. Niestety znaczna większość obecnych smartfonów ma lekko zaokrąglone krawędzie telefonów, przez co te szkła nie są w stanie pokryć całego wyświetlacza. Cena 19zł.

nanoszkła 2.5D – są to hybrydy szkła z folią, łączą w sobie zalety obu: wytrzymałość szkła + elastyczność folii. Bardziej odporne na pękanie. Grubość 0,1mm-0,2mm. Pokrywają trochę większą część zaokrąglonej części wyświetlacza niż zwykłe szkła, ale nie są w stanie pokryć jego całości. Cena od 29zł. Polecane marki: 3mk, Nillkin, Forcell.

szkła 3D/4D i szkła 3D/4D case friendly – są to szkła o standardowej grubości 0.33mm. Posiadają klej wyłącznie na bokach. Pokrywają całą powierzchnię wyświetlacza bez względu na jego krzywizny. Wersja case friendly jest trochę mniejsza od tej standardowej i jest dedykowana do grubszych etui, które mocno zachodzą na wyświetlacz. Cena 35zł-79zł. Polecane marki: 3mk, Mocolo, X-ONE, Mr. Monkey.

szkła 5D full glue, nanoszkła 5D i szkła 5D full glue case friendly – są to szkła pokrywające w całości powierzchnię wyświetlacza i posiadające klej na całej jego powierzchni. Cena 49zł-119zł. Polecane marki: 3mk, X-ONE, Mr. Monkey.

szkła 5D UV – w skład zestawu wchodzi: szkło 5D, lampa UV, tubka z klejem, ramka, zestaw do czyszczenia. Telefon umieszcza się w ramce, następnie na wyświetlacz wylewamy klej, kładziemy na niego szkło i utwardzamy lampą UV. Tych szkieł w city nie montujemy ze względu na wymagane sterylne warunki oraz długi czas montażu. Od 119zł. Polecane marki: Mr. Monkey, T-Max.

Szkło hartowane na telefon – jak zamontować je poprawnie?

Od montażu zależy sukces całej operacji. Na szczęście nie jest on skomplikowany, o ile zna się podstawowe zasady. Oto one:

W pierwszej kolejności upewnij się, że szkło pasuje do Twojego telefonu!

  • przed montażem szkła hartowanego, telefon należy dokładnie oczyścić i wypolerować,
  • następnie zdjąć folię zabezpieczającą – służy do tego specjalny pasek, który wystarczy pociągnąć,
  • trzymając szkło na krawędziach otwartej dłoni przykleić do powierzchni ekranu w taki sposób, aby się nie przesunął, sprawdzają wcześniej, czy odległości między wszystkimi krawędziami są równomierne,
  • na końcu lekko dociskamy i usuwamy nadmiar powietrza,

Ile kosztuje szkło hartowane na telefon?

Szkło hartowane może kosztować kilka i kilkanaście złotych, może też dochodzić do 200 – w zależności od jakości i tego, jak bardzo cenimy nasz smartfon i jak często zdarzają się upadki. Warto pamiętać, że jeśli swój telefon chcesz zabezpieczyć i szkłem, i etui, w pierwszej kolejności zdecyduj się na zakup tego drugiego. Szkło należy kupować w następnej kolejności.

Poniżej przedstawiamy 3 najczęstsze opcje przy zakupie szkieł

Samsung Galaxy J3 2016 – wyświetlacz płaski – standardowe szkło 2.5D lub nanoszkło 2.5D. Cena: 19zł-29zł

iPhone 7 – lekkie zaokrąglenie na krawędziach wyświetlacza – standardowe szkło 2.5D lub nanoszkło 2.5D Cena: 19zł-29zł. Na całą powierzchnię szkła 3D/5D: 39zł-79zł.

Samsung Galaxy Note 9 – spore zaokrąglenia na krawędziach wyświetlacza – szkła 3D i 5D full glue: 49zł – 89zł. Grubszym etui Spigen 3D/5D case friendly: 69zł-119zł.

Kupujesz szkło hartowane? Zadaj te pytania sprzedawcy

Na koniec artykułu dajemy Ci wskazówki, o co zapytać sprzedawcę, aby kupić szkło hartowane na telefon dobrej jakości:

Jaka jest twardość (współczynnik H) tego szkła hartowanego?

Czy proponowane szkło hartowane pokrywa powłoka oleofobowa?

Czy szkło ma zestaw akcesoriów, pomocnych w jego montażu?

Czy szkło idealnie pokrywa cały ekran?

Czy jeśli zacznie się odklejać zaraz po zakupie, mogę liczyć na jego reklamację?

Masz dodatkowe pytania?
Pisz do nas śmiało! ➡ KLIK!