Zagubienie czy kradzież telefonów zdarza się częściej, niż się nam wydaje. I w bardzo wielu przypadkach nawet nie wiemy, z którą z tych opcji mamy tak naprawdę do czynienia. W dodatku strata cennego sprzętu to często najmniejsze, co nam grozi – na telefonie w końcu gromadzimy ważne dane, które można wykorzystać przeciwko nam. Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą? Zobacz, co zrobić, żeby utrata telefonu nie była końcem świata, od którego trzeba się ubezpieczyć w Credit Agricole.
Jak chronić telefon przed kradzieżą? Nie trać go z oczu
To początek, podstawa, elementarz. Ze swoimi smartfonami nie rozstajemy się nigdy, ale często traktujemy je tak nonszalancko, że po prostu prosimy się o zgubienie czy kradzież. Tylna kieszeń jeansów, telefon na stole w kawiarni, w zewnętrznej kieszeni torebki. Czy ktoś kiedyś robił statystykę, ilu osobom telefon wpadł do toalety? Chętnie rzucilibyśmy na nią okiem : )
1. Daj możliwości uczciwemu znalazcy
Android umożliwia umieszczenie danych właściciela już na ekranie blokady. Wystarczy, że umieścisz tam swoje imię i alternatywną drogę kontaktu (email, numer do mamy? 😉 ), a osoba, która znajdzie Twój telefon, łatwo się z Tobą skontaktuje. I straci argument, że nie wie, do kogo należy sprzęt – dzięki temu będzie miała mniejszą ochotę, żeby się na niego skusić. To trochę jak z portfelem: jak są same pieniądze, bez dokumentów, łatwiej je sobie przygarnąć, niż kiedy znajdziemy tam ważne dokumenty właściciela.
2. Spisz numer IMEI i spróbuj oznakować telefon
Najpierw zapisz sobie numer IMEI (International Mobil Equipment Identity) Twojego smartfona i miej go zawsze przy sobie. Pozwoli on rozpoznać Twój smartfon policji. Nie wiesz, jaki masz? Wpisz w klawiaturę telefonu *#06# – kod działa niezależnie od modelu. Numer powinien też być na karcie gwarancyjnej. Druga rzecz – uczyń Twój telefon charakterystycznym. Taki sprzęt ciężej sprzedać, a Tobie łatwiej odnaleźć/rozpoznać Twoją własność, np. na aukcji internetowej. Mikroznaczniki, takie jak inicjał, druk laserowy czy charakterystyczna
rysa, koniecznie uwiecznij na zdjęciach. Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą? Po prostu bądź przezorny.
3. Zrób kopie zapasowe Twoich danych
Niezależnie od tego, czy masz smartfona na Androidzie, Windows Phone czy iPhone’a, masz możliwości zapisania swoich danych w chmurze. Dzięki temu nie utracisz do nich dostępu nawet po utracie Twojego sprzętu. Oczywiście, koniecznie zabezpiecz te dane trudnym hasłem – tak, aby po kradzieży nikt nie miał do nich dostępu.
4. Zainstaluj aplikację anty-kradzieżową
Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą? Oczywiście aplikacją! Funkcje takie jak lokalizacja, włączanie alarmu, robienie w sposób niezauważony zdjęć, nagrywanie dźwięku, blokowanie wyłączania i do tego przesyłanie raportu na Twojego maila to podstawa. Dostępnych jest mnóstwo rozwiązań, zarówno darmowych, jak i płatnych. Absolutna konieczność! Na jakie warto zwrócić uwagę? Poczytaj trochę o Cerberus App (jedynie 4 euro , płatne jednorazowo), Prey Anti-Theft czy o darmowym avast! Mobile Security.
5. Wyposaż telefon w obudowę nie do zdarcia
Co robi złodziej, kiedy ma już w rękach Twój telefon? Najpierw wyciąga kartę SIM i go wyłącza. Obudowa ochronna montowana na śrubki wydłuża ten proces – a Ty zyskujesz trochę czasu na działania, takie jak np. lokalizacja telefonu. Smartfon w takim ubraniu jest też bardziej rozpoznawalny i widoczny.
6. Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą? Dołącz do Otagio
Otagio to internetowa baza sprzętów, w którym przy rejestracji właściciel podaje numer IMEI telefonu, oznaczając w ten sposób, kto jest jego właścicielem. W serwisie często udaje się znaleźć szczęśliwego znalazcę telefonów – służy do tego specjalna sekcja. Warto tam być!
7. Ubezpiecz telefon
Nie, nie jesteśmy przeciwni ubezpieczeniu telefonu w banku. Wręcz przeciwnie. Wartościowy sprzęt, ważne dane, skłonność do zostawiania telefonu byle gdzie – to czynniki przemawiające za tą decyzją. Przeczytaj uważnie umowę z ubezpieczycielem i do dzieła. Jeszcze sobie za to podziękujesz.