Płatności zbliżeniowe smartfonem stały się bardzo popularne, a ich zalety wychwala coraz więcej osób. I choć całkiem niedawno to płatności zbliżeniowe i szybkie przelewy były dla nas gorącą nowością, dziś chętnie przeskakujemy na kolejny wynalazek, jaką jest płatność smartfonem – niejako szybszą i jeszcze wygodniejszą niż „dotyk” opcję. Ale czy płatności zbliżeniowe smartfonem są rzeczywiście tak bezpieczne, jak twierdzą zainteresowani? Co warto wybrać – Apple Pay, Google Pay, Blik? Co musisz wiedzieć? O tym w artykule.

Czemu warto się zastanawiać nad tą opcją?

Użytkownicy płatności zbliżeniowych smartfonem chwalą ten sposób, jako jeszcze szybszy i wygodniejszy, niż klasyczne szybkie przelewy czy płatność kartą przy kasie. Nie trzeba brać ze sobą dokumentów i portfela na zakupy, nie musimy przepisywać kodów (wyjątkiem jest BLIK) sprawdzać SMS-ów czy pamiętać PIN-u. Wszystko to sprawia, że dla wielu jest to atrakcyjna nowinka technologiczna, która jeszcze bardziej przyśpiesza zakupy.

Czy płatności zbliżeniowe smartfonem są bezpieczne?

Obok entuzjastów, jak grzyby po deszczu pojawiają się również przeciwnicy tego typu rozwiązań, którzy przestrzegają przed otwieraniem banku smartfonem. Telefony stale przypięte do sieci, często przypadkowej, są podatne na wirusy, a noszone zawsze przy nas są wyjątkowo narażone na kradzieże. W klasycznej płatności internetowej złodziej musiałby mieć dostęp jednocześnie do naszego komputera i do telefonu, żeby potwierdzić zlecenie płatności kodem – likwidując tę przeszkodę, ułatwiamy opróżnienie naszego konta. Nie odstrasza to jednak zwolenników tego rozwiązania.

Czy są jakieś sposoby, jak uniknąć tych przeszkód?

Przede wszystkim pomoże nam dobre zabezpieczenie telefonu. Po pierwsze nigdy nie instalujemy aplikacji spoza sklepu Google Play czy App Store – to podstawa, o której warto pamiętać. Nielegalne oprogramowanie zawsze może kończyć się włamaniem do naszego telefonu i kradzieżą czegoś znacznie cenniejszego, niż zdjęcia z wakacji. Pamiętamy również o aktualizowaniu naszego telefonu oraz aplikacji bankowych. Ostatnim i najistotniejszym zabezpieczeniem jest blokada naszego telefonu, np. za pomocą wzoru, kodu lub blokad biometrycznych (odcisk palca, skan twarzy, itp.), aby złodziej, któremu w ręce wpadł nasz telefon, nie mógł się do niego (tak łatwo) dostać. I oczywiście zmniejszanie liczby okazji, w której nasz telefon mógłby wpaść łatwo w ręce rabusia, np. w sytuacji, kiedy trzymamy nasz smartfon w zewnętrznej kieszeni torby.

Ok, płatności zbliżeniowe smartfonem to jest coś dla nas!

Co mamy do wyboru?

Google Pay

Wybierając Google Pay musimy dodać kartę naszego banku do aplikacji – Google musi to zrobić przy porozumieniu z bankiem, więc nie możemy dodawać do Google Pay zupełnie dowolnej karty. W porównaniu do BLIK płacąc nie wpisujemy żadnego kodu – wystarczy nam płatność zbliżeniowa przy użyciu modułu NFC. Jedynie podczas płatności powyżej 50 zł musimy podać kod PIN do naszej karty.
Jak to włączyć? Sprawdź czy Twój bank obsługuje Google Pay. Jeśli tak, musisz zeskanować kartę, wypełnić formularz, a następnie potwierdzić te dane kodem z SMS-a. I
gotowe.

Apple Pay

Usługa giganta z Cupertino działa podobnie jak Google Pay. Dokładnie tak samo należy dodać kartę naszego banku do aplikacji Wallet, poprzez jej zeskanowanie oraz uzupełnienie formularza. Największą różnicą w porównaniu do propozycji od Google, jest fakt, że w przypadku płatności powyżej 50 zł nie musimy wpisywać kodu PIN – wystarczy, że zeskanujemy swój palec przez Touch ID lub twarz poprzez Face ID w naszym iPhone.

Płatności BLIK – narzędzie uniwersalne

Wypłaty z bankomatu, przelewy (na telefon również), płatności w kasie i online – wszystkie te transakcje możemy obsłużyć BLIK-em. Wystarczy, że taką możliwość posiada terminal płatniczy w sklepie oraz nasz bank, a my mamy jego skonfigurowaną aplikację w telefonie i już możemy cieszyć się tym rodzajem płatności. Bez żadnych odwiedzin w banku, bez formularzy, bez czasu oczekiwania.
Jak to działa? Aplikacja generuje kod do terminalu, który wpisujemy w ten sam sposób jak PIN, a następnie zatwierdzamy płatność w aplikacji. Obecnie coraz więcej banków i sklepów oferuje dodatkowe korzyści przy płatności BLIK-iem.

Co wybrać?

Posiadacze smartfona z Androidem mają – Google Pay, właścicielom urządzeń Apple zostaje Apple Play. BLIK jest natomiast uniwersalnym rozwiązaniem i alternatywą dla powyższych rozwiązań, o ile nie przeszkadza nam konieczność wpisywania kodu.

 

Masz dodatkowe pytania? Pisz do nas śmiało. KLIK! 🙂
randki skrzydłowy